sobota, 17 marca 2012

System łączenia parami

Zapoznamy Was dzisiaj z pierwszą techniką, która jest pomocna nie tylko w uczeniu się ale również przy zapamiętywaniu listy zakupów, bądź czynności do wykonania. Jest łatwa i rozbudza wyobraźnię. 
Opiera się na kojarzeniu przedmiotów z listy parami i tworzeniu w wyobraźni kojarzonych przedmiotów. Należy łączyć pozycję nr 1 z pozycją nr 2, a następnie pozycję nr 2 z pozycją nr 3 itd. Dzięki temu możemy tworzyć ogniwa łańcucha, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Ważne jest aby sceny, które tworzymy w wyobraźni były śmieszne, przesadne, nietypowe. Powinniśmy także uruchamiać wszystkie zmysły tak aby widzieć, słyszeć i czuć wizualizowane obrazy.
Przejdźmy teraz do przykładów. Mamy do zapamiętania następującą listę przedmiotów:
talerz
lekarz
drzewo
butelka
autobus
kapelusz
nóż
trawa
pies

Na początku musimy zobaczyć w wyobraźni talerz. Niech ten talerz będzie latającym talerzem, który właśnie ze świstem przeleciał nad twoją głową, aż ci się włosy na głowie zjeżyły. Następnym wyrazem jest lekarz. Teraz należy skojarzyć go z talerzem  w jakiejś śmiesznej sytuacji np. biegnącego za uciekającym talerzem i krzyczącego:- Stój, tak cię ostukam, że nie pękniesz! Następnie wyobraź sobie lekarza z wielką strzykawką, który robi zastrzyk spróchniałemu drzewu i nagle wypuszcza ono pąki, błyskawicznie rozwijające się w liście. Na drzewie tym zamiast owoców rosną butelki. Uderzają o siebie na wietrze i dzwonią jak dzwoneczki. Teraz wyobraź sobie butelkę w ciąży wchodzącą do autobusu i zajmującą w nim uprzywilejowane miejsce. Autobus zamiast dachu ma kapelusz, którym na każdym przystanku wita wsiadających pasażerów. W kapeluszu zamiast tradycyjnego piórka  jest błyszczący w słońcu nóż, który razi cię w oczy. Przed oczami masz trawę, której źdźbłami są małe noże, a ty dotykając ich lekko się ukłułeś. Teraz widzisz psa wielkości krowy na łańcuchu pasącego się na pastwisku ze świeżo skoszoną trawą.

Każdy może tworzyć własne wyobrażenia. Im śmieszniej tym lepiej. Aby zapamiętać na długo listę obiektów należy ją powtarzać: 
- pierwszego dnia 3 razy z kilkugodzinnymi przerwami
- następnego 2 razy z co najmniej ośmiogodzinną przerwą
- po kilku dniach
- po tygodniu
Przypominanie listy trwa krótko i możemy robić to w autobusie czy stojąc w kolejce.

Zachęcamy Was do stosowania tej metody i dzielenia się swoimi wyobrażeniami w komentarzach:)

1 komentarz:

  1. U mnie najgorsze jest to że zapominam, że mam to ćwiczyć :D Ale mam nadzieję, że ostatecznie się z tym uporam, bo na pewno jest to bardzo przydatne w życiu :)

    Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń