poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Przygotowanie do egzaminów

Matura zbliża się wielkimi krokami dlatego mamy dla Was kilka cennych wskazówek, które ułatwią Wam skuteczne przygotowanie się do egzaminów.

1. Zawsze staramy się zrozumieć dany materiał i zawarte w nim prawidłowości.
2. Uczymy się mniejszymi partiami, za to częściej i robiąc krótsze przerwy. Jest to bardziej skuteczne niż uczenie się z dużymi przerwami. Kilka minut codziennej nauki da lepsze efekty niż wielogodzinna intensywna praca, po której nastąpi tydzień całkowitej bezczynności.
3. Zamiast wielokrotnie czytać dany materiał, przeczytajmy go raz ze zrozumieniem, a później spróbujmy powtórzyć go własnymi słowami. Skuteczniejszą metodą jest tzw. formuła O-W.
O oznacza ogląd wstępny- przeglądamy dany materiał, by ogólnie zorientować się czego dotyczy. Zamykamy notatki i staramy się podsumować, czego się w ten sposób dowiedzieliśmy.
P oznacza pytania- zadajemy sobie pytania, na które chcemy znaleźć odpowiedź w danym materiale.
R oznacza rozumienie- czytamy materiał ze zrozumieniem i podkreślamy kluczowe słowa, frazy, po czym staramy się gruntownie je przemyśleć.
S oznacza streszczenie- sporządzamy notatki z przeczytanego materiału.
T oznacza test, czyli sprawdzenie- wykorzystując nasze streszczenie staramy się odpowiedzieć na postawione wcześniej pytania. Odpowiadamy na pytania z wcześniejszych zestawów egzaminacyjnych oraz omawiamy materiał z inną osobą.
U oznacza użycie wiedzy w praktyce- próbujemy zastosować zdobytą wiedzę w życiu codziennym.
W oznacza wizualizację- tworzymy obrazy myślowe dla przyswojonych zagadnień. Możemy też wizualizować konkretne strony podręcznika lub notatek.
4. Materiał, który jest bardzo gruntownie utrwalony, zapomina się wolniej. Dlatego nie wystarczy zapoznać się z jego treścią, ale trzeba pracować nad nim, dopóki nie zostanie solidnie opanowany.
5. Osoby uczące się wieczorami powinny po zakończeniu nauki iść spać, nie podejmując już żadnych działań, szczególnie zaś zbliżonych do ukończonej właśnie nauki. Dlatego ,,zarywanie nocki'' dzień przed egzaminem może przynieść odwrotny skutek niż zamierzaliśmy.
6. Jeżeli musimy uczyć się kolejno wielu przedmiotów, starajmy się, o ile to możliwe, jak najbardziej różnicować je tematycznie.
7. Najważniejsze jest pozytywne myślenie. Autosugestia typu: ,,Na pewno się tego nauczę" ma zdecydowanie pozytywny wpływ na koncentrację i zapamiętywanie.


Macie jakieś swoje sposoby ułatwiające Wam przygotowywanie się do egzaminów? Zachęcamy Was do podzielenia się nimi. 
Życzymy owocnej nauki;)

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy blog. Pozdrawiamy i zapraszamy do nas! http://zabawazmatematyka.blogspot.com/ :)

    OdpowiedzUsuń