piątek, 9 marca 2012

Historia i pojęcie mnemotechnik.

Mnemotechniki to sposoby ułatwiające zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie różnych informacji. Nazwa „mnemotechnika” pochodzi z języka greckiego od słów mneme, czyli „pamięć” oraz technikos, co oznacza „wykonany zgodnie ze sztuką”. Za twórcę mnemotechnik uważa się Symonidesa z Keos ale o nim wspomnimy za chwileczkę. ;)
Niektórzy wymiennie stosują  też słowo "mnemoniki/mnemonika". Należy pamiętać jednak że mnemonika jest to nauka o mechanizmie pamięci naturalnej; mnemotechnika zaś, to umiejętność sztucznego jej wzmocnienia.

Podstawą działania technik pamięciowych jest usprawnianie pamięci, szczególną uwagę należy zwrócić na rozwijanie wyobrażeń i skojarzeń. Jak to uczynić? Warto skupić się na kilku czynnikach:
1. Obrazy pozytywne.
Nasz umysł chętnie zapamiętuje to, co jest pozytywne i przyjemne, a co za tym idzie, chętnie też powraca do zapamiętanej informacji.To co pozytywnie się na kojarzy zapamiętujemy na dłużej i chętniej i częściej do tego wracamy.
2. Ruch.
Ruch jest istotnym elementem kiedy tworzymy obrazy w naszej wyobraźni. Im więcej akcji i dynamiki w tym co mamy skojarzyć tym łatwiej zapamiętamy nową informację.
3.  Związki.
Najskuteczniej zapamiętujemy wtedy gdy nową informację połączymy z czymś co już znamy, co jest chyba oczywiste :).
4. Przesada.
Gdy użyjemy przesady wyobrażając sobie coś lub kojarząc wtedy również łatwiej to zapamiętamy. Nasz mózg szybciej i uważniej rejestruje i zapamiętuje to co jest nienaturalne i przesadzone. Także jak widać skłonności do przesady mogą być uzasadnione (w niektórych przypadkach).
5. Wrażenia zmysłowe. 
W proces poznawania i przyswajania należy włączyć wrażenie różnych zmysłów. Dobrym przykładem mogą być dzieci poznające każdą rzecz każdym zmysłem. 
6.  Ja w obrazach. 
Skuteczne jest włączenie siebie w to co sobie wyobrażamy i kojarzymy. Łatwiej przecież zapamiętujemy to co było naszym a nie cudzym udziałem.

Dość już tej teorii. Dla rozluźnienia przytoczymy teraz wspomnianą wcześniej historię mnemotechnik.
Historia może krótka acz treściwa. ;P
"Za twórcę mnemotechnik uważa się Symonidesa, który żył około 500 lat przed naszą erą. Został on kiedyś zaproszony na ucztę do domu bogatego Scopasa, na którego cześć wyrecytował przed gośćmi poemat. W trakcie biesiady pojawił się posłaniec i powiedział, że na Symonidesa czeka dwóch przejezdnych. W czasie nieobecności Symonidesa zawalił się dach, zabijając wszystkich biesiadników. Ich zmasakrowanych ciał nie mogli rozpoznać nawet krewni. Udało się to natomiast Symonidesowi. Zidentyfikował on wszystkie ciała, ponieważ miał w pamięci wyraźny obraz, gdzie każdy z gości siedział podczas uczty. Skojarzył miejsce przy stole z osobą, która je zajmowała. Po tym zdarzeniu Symonides rozwinął swój system umieszczania. W czasach antycznych była to szeroko stosowana technika pamięciowa."
Teraz dzięki temu feralnemu przyjęciu możemy wykorzystywać techniki i błyszczeć na egzaminach. ;D

Na koniec na zachętę wymienimy kilka zalet stosowania mnemotechnik:

- opierają się na wyobraźni i skojarzeniach- nieodzownych elementach sprawnie przebiegającego procesu pamiętania

- polegają na tworzeniu umysłowych obrazów przedmiotów i idei, które są świetnie zapamiętywane przez prawą stronę naszego mózgu, wyspecjalizowaną w coraz rzadziej stosowanym myśleniu obrazami

- są efektywne (Amerykanin Gordon Bower wykazał na podstawie badań, że studenci posługujący się nimi byli w stanie zapamiętać siedmiokrotnie więcej informacji niż ich koledzy, którzy nie stosowali tego systemu).

- umożliwiają skuteczne kodowanie informacji

- są uniwersalne i można je stosować do zapamiętywania bardzo różnych treści,np języków obcych, adresów, dat, przemówień

- zaoszczędzają dużo czasu przeznaczonego na zapamiętywanie i przypominanie

- ich stosowanie może być świetną zabawą. Mogą stanowić znakomitą okazję do popisania się przed znajomymi świetną pamięcią. :)


P.S. Z boku znajduje się ankieta dotycząca mnemotechnik. Zachęcamy do jej wypełnienia dzielenia się swoimi doświadczeniami również w komentarzach.
       

3 komentarze:

 1. Fajne i bardzo ciekawe! :) mam nadzieję że Wasze rady w najbliższym czasie mi się przydadzą :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa technika, dużo argumentów za jej stosowaniem, ciekawe jakie są wady.. :) Szkoda więc, że nie miałyśmy z nimi styczności..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile dobrze się zorientowałyśmy mnemotechniki nie mają wad. Nie występują po nich żadne skutki uboczne ;). Jedyne co trzeba "poświęcić" to troszkę czasu i wyobraźni a efekty będą szybko widoczne. Już niedługo przedstawimy najciekawsze techniki. :)

   Usuń